zdravstveni kutak

UPALE UHA KOD DJECE:

Upale uha često počinju prehladom i začepljenim nosom. Akutna upala uha je jako bolna, moguća ja povišena temperatura i djeca su uglavnom razdražljiva. Nova istraživanja nam govore da je većina upala uha uzrokovana virusima i njih liječimo simptomatski. Kad dijete ima upalu uha, treba biti pod liječničkim nadzorom.

Simptomi :

• Bol u uhu prisutna je u većini slučajeva, ali ne uvijek.
  • Temperatura,
  • Nesanica,
  • Djeca se ne osjećaju dobro, povraćaju.
  • Bebe ne mogu doći sebi od bola. Jedan od razloga nervoznosti i neprestanog plača kod beba je infekcija srednjeg uha.
  • Ponekad bubnjić puca i tekućina curi iz uha nekoliko dana. Bol, koja je uzrokovana pritiskom na bubnjić, nakon pucanja bubnjića nestaje. Bubnjić obično brzo zaraste nakon što infekcija prođe.

Liječenje :

• Ukljućuje liječničku dijagnozu i terapiju.

• Vrlo je važno djetetu kapati nos, kapanje nosa smanjuje oteklinu sluznice i time omogućuje nesmetani izlazak sekreta iz srednjg uha (najčešće se koristi fiziološka otopina), a bitno je isisati sekret iz nosa posebnim pumpicama za nos.
  • Lijekovi za ublažavanje boli.

Prevencija :

Ne možete dijete u potpunosti zaštititi od upale uha, ali možete smanjiti rizik. Djeca koja idu u vrtić, izloženija su raznim infekcijama. Do upale uha može doći i prekomjernom upotrebom štapića za uši jer se njime zapravo cerumen (ušna mast) nabija u donje dijelove uha, a koža oštećuje te je takva osjetljiva na infekcije. Jedan do čimbenika koji povećava rizik za upalu je izlaganje djeteta duhanskom dimu.